Reflektor Paraboliczny

Co to jest reflektor paraboliczny?

Reflektor paraboliczny jest jednym z typów "anten reflektorowych".
Tego typu anteny(reflektory) składają się z:
- reflektora, który jest powierzchnia odbijającą;- źródła oświetlającego (promiennika), który w odpowiedni sposób oświetla reflektor.
Reflektory paraboliczne są najbardziej rozpowszechnionym typem anteny reflektorowej, często stosowanej w telewizji satelitarnej, reflektorach samochodowych i fotografii. Fale elektromagnetyczne lub światło padające równolegle do reflektora po odbiciu przecinają się w jednym punkcie zwanym ogniskiem. Umieszczając w tym punkcie promiennik odbieramy prawie całą moc padającą na reflektor. Promiennik również może wysyłać fale, których droga będzie analogiczna jak w przypadku odbioru.

Schemat rozchodzenia się promieni w reflektorze parabolicznym:

        

Przykłady jak wyglądają reflektory paraboliczne:

Jak samemu zrobić reflektor paraboliczny?

Nasz grupa wykonała taki reflektor z przedmiotów które można znaleźć w domu.
Potrzebne elementy:
  • Aluminiowa folia spożywcza;
  • Szara taśma klejąca;
  • Parę kartonów;
  • Pistolet do gorącego kleju;
  • Taker;
  • Linijka;
  • Mazak;
  • Nóż do tapet;
  • Żarówka;
  • Oprawka do żarówki.

Sposób wykonania :






  1. Na kartonie narysuj sześć równoległoboków równoramiennych o podstawach 20 cm i 5 cm oraz wysokości 20 cm. Następnie wytnij je za pomocą noża do tapet.






              
2. Za pomocą taśmy klejącej z jednej strony sklej ze sobą  wszystkie figury tak jak pokazano na rysunku.










3. Całą powierzchnię figury z jednej strony smarujemy klejem "wikol" Następnie na to kładziemy folie aluminiową i przygniatamy aby wszystko się dobrze skleiło.










4. Po wyschnięciu boki naszej figury sklejamy i wzmacniamy gorącym klejem (zapełniamy nim szczeliny na zgięciach). W ten sposób powinno nam wyjść coś na kształt piramidy tak jak na zdjęciu.









5. Wycinamy z kartonu sześciokąt o bokach 5 cm i obklejamy go folią aluminiową. Następnie przyklejamy go za pomocą gorącego kleju do mniejszej podstawy. Wzmacniamy za pomocą taśmy i takera od zewnątrz.











6. W podstawie robimy dziurę pod oprawę dla żarówki a następnie za pomocą gorącego kleju doklejamy oprawę do podstawy i wkładamy w oprawę kabel z wtyczką. 









7. Zewnętrzne rogi zabezpieczamy taśmą i do środka wkręcamy żarówkę. Podpinamy nasz reflektor do prądu i sprawdzamy czy wszystko działa.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tworzenie paraboli przy użyciu GeoGebry.