1. Budownictwo/Architektura
- Łuk w starożytnym Rzymie
Starożytni Rzymianie wzbogacali estetycznie swoje budowle stosując łuki (parabole). Stosowanie owych łuków powiększało przestrzenie okienne i drzwiowe. Łuki były również stosowane przy budowie mostów , akweduktów i łuków triumfalnych. Parabole wykorzystuje się również przy budowie sklepień. Takie sklepienia sprawiały że pomieszczenie wydawało się większe i bardziej przestrzenne.

2. Sport
- Rzut piłką do kosza
Podczas gdy piłka wyrzucana jest przez osobę leci ona torem lotu parabolicznym
- Łuki sportowe
Ramię dolne oraz górne łuku składa się w parabolę gdzie na samym środku podczas napięcia cięciwy osiągamy największą siłę.

- Kaskaderstwo
Wyliczenie toru lotu kaskadera przy np: wystrzeleniu go z armaty, umożliwia nam wyznaczenie gdzie owa osoba wyląduje i możemy przygotować bezpieczne miejsce do lądowania. Przy tym procesie trzeba również wsiąść pod uwagę opór powietrza i inne czynniki hamujące prędkość "pocisku"
.

3. Anteny satelitarne oraz reflektory
W antenach sygnał jest odbijany od wewnętrznej części parabolicznego talerza i skupiany w głowicy umieszczonej w ognisku paraboli, natomiast w reflektorach żarówka położona jest w ognisku paraboli.
4. Natura
- Tęcza
Jest to zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku parabolicznego powstającego w wyniku rozszczepienia światła widzialnego.

5. Wojsko oraz odkrycie toru lotu pocisku
- Moździerz
Lot pocisków w moździerzu jest wyznaczany tak, aby pocisk trafił wyznaczony przez nas cel. Galileusz latach 1595–1598 udoskonalił tzw. „kompas geometryczny i wojskowy” nadający się do wykorzystania przez mierniczych i wojskowych. Za jego pomocą można było dokładniej ustawiać działa do strzału oraz obliczyć odpowiednią ilość prochu dla wystrzelenia danej kuli armatniej.
Komentarze
Prześlij komentarz